Olympijský běh 2019
Různí běžci, různá místa, jedna myšlenka. To je heslo, s kterým je propojen T-Mobile Olympijský běh. Tato tradiční běžecká akce je oslavou sportu a olympijské myšlenky, která je s námi již od roku 1894. Letos se do ní zapojilo 81 měst po celé České republice, start všech závodů proběhl společně v 18:00. Takovou akci si náš tým samozřejmě nemohl nechat ujít, po letmém prozkoumání jsme zjistili, že do akce se zapojila 4. města ve Zlínském kraji. Krajská metropole Zlín, Holešov, Valašské Klobouky a Rožnov pod Radhoštěm. Vsetín jako již tradičně chyběl, tak jsme zvolili posledně Rožnov a vyslali tam náš běžecký nevybroušený diamant, předsedu klubu Martina Janíčka, velkého fanouška původní olympijské myšlenky. Martin vyrazil i s rodinou užít si krásné běžecké odpoledne na perfektně připravené 5 ti kilometrové trati, která vedla Rožnovským městským parkem okolo místního skanzenu, kde je pochován nejlepší český sportovec všech dob Emil Zátopek.
Předprogram zajistili dětské běhy na 200m - 1100m, kterých se zúčastnilo na 200 nadšených prcků. Tyto závody vždy nejlépe vystihují olympijské ideály a je radost se dívat, jak si děti sport užívají a jaké při něm prožívají emoce.
Pak přišel na řadu hlavní závod. Letos se sešlo 274 běžců a konkurence byla velmi kvalitní, což je patrno z cílových časů, které byly jedny z nejlepších ze všech olympijských běhů, které se letos pořádaly. Není divu Valašsko je tradiční běžecká velmoc se spoustou špičkových běžeckých klubů. Kolem trati se také sešel velký počet diváků, kteří vyhecovali běžce k maximálním výkonům. Vítězný Vojtěch Zemánek zaznamenal čas 16:24. Prvních 13 běžců zaběhlo čas pod 20 minut. Martin se prezentoval kvalitní časem 20:53 a obsadil 22. místo. Co nám k tomu, ještě dost udýchaný, po závodě řekl? "Velice pěkný okruh, téměř celý v parku pod stromy, byla tu taková až rodinná atmosféra moc se mi tu líbilo. Běh jsem si jako vždy neužil, od otočky na 3 km už jsem se modlil ať jsem cíli. Ale už teď se začínám těšit na další závod. Čas je docela kvalitní, myslím, že jsem kvalitně zareprezentoval. Jenom je veliká škoda, že na všechny závody musíme dojíždět, člověk si pak nemůže dát ani zasloužené pivo" poznamenal trochu smutně předseda klubu SPLŠ.
A k tomu povzdechu bychom se v posledním odstavci rád vrátili. Politika do sportu ani na stránky SPLŠ nepatří. Dovolte nám, se o ni lehce otřít. Uděláme to poprvé a naposledy. Vsetín, bývalé okresní město, hokejová bašta, ležící v srdci Valašska. Když vybíháme k tréninkům, všímáme si těch zástupů nadšených cyklistů a běžců. A přemýšlíme kolik, že se tady vlastně pořádá kvalitních běžeckých a cyklistických akcí? Největší a vlastně bohužel jediná běžecká akce, tradiční Valachiarun se radši přestěhoval zpět do Janové. S cyklistikou to není o moc lepší. Přitom se jedná o dva nejpopulárnější sporty v tuzemsku (viz obrázek ve fotogalerii). Až daleko za nimi je fotbal nebo třeba Vsetínem hojně protěžovaný hokej. Takže co vlastně město pro dva nejoblíbenější sporty dělá? Od dob cyklostezky Bečva, což byl vlastně přelomový projekt pro rozvoj masové cykloturistiky v našem regionu toho v oblasti cyklistiky moc není. Navíc sama cyklostezka Bečva má stále na území města Vsetína velké rezervy. Ovšem máme tu Bike Arénu Vsetín, což je pěkný projekt nicméně i ten se jeví jako trošku nedotažený, je prakticky bez jakéhokoliv zázemí a pravidelné péče a první etapa už je v dost schátralém stavu. Doufejme, že se to v budoucnu změní a Vsetín nenechá tento projekt upadnout do zapomnění. Jediný pořádný cyklistický projekt, který cyklistiku na Vsetíně propaguje vznikl v hlavách dvou cyklistických nadšenců a jmenuje se Vrchařská Koruna Valašska. A tak je to i s cyklistickými kluby, které víceméně stojí na nadšení rodičů cyklistických nadějí. Co se týče běhu, je situace ještě horší. Samozřejmě běžec toho moc k provozování svého koníčku moc nepotřebuje. Ale namísto budování sportovišť město investuje do nákupních galerií, uvažuje o vybudování lanovek a spaloven. Skoro to vypadá, že chce sportuchtivé jedince, vyhnat někam jinak, za město a to musíme uznat, se městu daří. Za běžeckými zážitky vyrážíme do okolních obcí i měst, za kvalitními udržovanými traily vlakem třeba do Velkých Karlovic. A ten kontrast vynikne právě v Rožnově pod Radhoštěm, který se během posledních let stal městem, o které je zájem a lidé mají touhu se sem přestěhovat. A není to jenom tím, že má Rožnov Radhošť a proslulý skanzen. Letos se například stal Rožnov Cykloměstem roku 2019. Kde je v žebříčku Vsetín? Nevíme..ale doufám, že v budoucnu ho tam uvidíme.
Abychom nekončili v ponuré náladě, dost přemýšlíme o tom, že bychom se jako SPLŠ v budoucnu pokusili uspořádat jeden z Olympijských běhů a dostali, tak Vsetín do dobré společnosti měst, které tento podnik hostí. Co na to říkáte, máme do toho jít?
Sportu zdar
SPLŠ